Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace

Certifikace a členství v organizacích

logo ETW    

Certifikace ETW  -  European tree worker   -  Evropský arborista                                   

My jsme odborníci na péči o stromy" .

Tuhle větu slýchají starostové obcí a vůbec majitelé stromů, téměř denně.Péče o stromy vyžaduje ale víc než jen znalost jak nabrousit řetěz motorové pily, nebo jak se zavěsit na strom s větší či menší možností úspěšného návratu na zem.

Aćkoliv je mezi širokou veřejností běžným názorem, že pečovat o stromy dokáže každý, opak je pravdou. Pokud by tomu tak bylo, byly by jsme jediným státem, který je tvořen jen odborníky na dendrologii,  fytopatologii, fyziologii, mechaniku, fyziku a pedologii. Ano to je minimální soubor znalostí které péče o stromy vyžaduje, přidáme li požadavky na znalost legislativy, bezpečnosti práce a správního řádu, sami vidíte že možná těch odborníků není nakonec tolik.

Vezmeme li v úvahu, jakých společenských hodnot stromy dosahují, vyjádřeno v penězích mluvíme u starších stromů o statisících, pak by nás mělo zajímat jestli se o naše stromy starají skutečně odborníci.

jak jsem se již zmínil, stromy představují velkou společenskou hodnotu a neodborný zásah je dokáže nejen poškodit, ale co víc. Pokud při péči o stromy spolupracujete s neodborníky, nebo s  "odborníky" kteří nejsou schopni prokázat svou kvalifikaci vystavujete se jako majitelé či správci stromů hned několika rizikům. Riskujete trvalé poškození stromů které vede ke snížení jeho společenské funkce a může vést až k pokutě od České inspekce životního prostředí. Také podstupujete riziko, že člověk který není odborník může podcenit bezpečnost stromu a potřebný zásah na dané lokalitě a vy budete o několik tisíc korun lehčí a strom bude i po provedeném ošetření stále nebezpečný. A v neposlední řadě se množí případy, kdy "odborník" provede pravý opak než je Vaše očekávání a  bezpečnost stromu svým zásahem naopak sníží.

 

ETW certifikat 

               

 

 

 

Kurz  komplexní péče o dřeviny při České zahradnické akademii v Mělníce   

Česká zahradnická akademie

 

logo-isa   

 

Working...